Z iniciatívy Rady Európy sa EDJ (Európsky deň jazykov) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. V rámci neho sú organizované rôzne aktivity nielen v školách ale aj celej spoločnosti.
V triedach, ktoré mali v tento deň matematiku, výučba prebiehala neštandardným spôsobom. Žiaci pracovali v 5 – 6 členných tímoch, využívali svoje vedomosti z cudzích jazykov, dostupné prekladače.
Pri práci vychádzali z pracovných listov pripravených vyučujúcou matematiky, matematického komiksu a aktuálnych propagačných plagátov k EDJ 2022 v slovenskom aj anglickom jazyku. V prípade potreby mohli využívať svoje mobily a pracovať nielen v priestoroch učebne ale aj priľahlej chodby, kde mali k dispozícii zdroje potrebných informácií na nástenke cudzích jazykov.
Na úvod riešili úlohu z finančnej matematiky zadanú formou matematického komiksu v českom jazyku. Posudzovali správnosť matematických vyjadrení jednotlivých postáv komiksu a svoje tvrdenia museli zdôvodniť. Riešili situáciu, s ktorou sa v živote bežne stretávajú – posudzovali výhodnosť nákupu pri používaní vernostných kariet v kombinácii s aktuálnymi akciami predajcov. Rozvíjali tým svoje analytické schopnosti, hodnotili prácu svojich rovesníkov, identifikovali vlastné chyby, upevňovali si kritické myslenie a tým budovali kompetencie k celoživotnému učeniu sa.
V druhej časti odpovedali na otázky postavené tak, že pri každej odpovedi museli urobiť jednoduchý výpočet na základe údajov, ktoré vyhľadali v propagačnom plagáte k EDJ 2022 v slovenskom jazyku. Pri tejto práci intenzívne využívali čítanie s porozumením, rozvíjali svoje komunikačné kompetencie aj logické myslenie.
Na záver každý pracovný tím vytvoril jednoduchú matematickú úlohu, ktorú následne vyriešil a odôvodnil postup svojho riešenia. Zdrojom informácií na zostavenie úlohy boli texty na plagátoch k EDJ 2022 v anglickom jazyku „20 more things you might not know about the world of languages“. Okrem jazykových znalostí a efektívnej orientácii sa na internete uplatňovali členovia tímu aj svoje tvorivé schopnosti. Vzhľadom na to, že sa museli dohodnúť na konkrétnom znení vytvoreného matematického textu a jeho následnom spracovaní, posilňovali sebaregulačné nástroje a toleranciu pri prijímaní odlišných názorov.
Aktivity, na ktorých tímy pracovali počas tejto výučby, neboli matematicky náročné ale vzhľadom na ich široký rozsah vyžadovali dobrú koordináciu práce v tíme a vhodné manažovanie pracovného času.
RNDr. Anna Zubáková