Prezentácia školy
Celoštátny úspech v súťaži ZENIT 2024, 2. miesta v elektronike a v CNC programovaní
- 21
Zručnosť, Elán, Nápaditosť, Iniciatíva, Tvorivosť je päť slov, ktoré sa za uplynulé tri dni skloňovali v priestoroch našej školy. Boli sme realizátorom celoštátnej súťaže ZENIT 2024. Konal sa už 40. ročník v kategóriách elektronika a programovanie a 24. ročník v kategórii strojárstvo.
Do celoštátneho kola súťaže postúpili najlepší súťažiaci z krajských kôl. V každej kategórii súťažilo 32 súťažiacich z rôznych stredných škôl, dokopy 96 súťažiacich, ktorých sprevádzal pedagogický dozor. Okrem súťažiacich a organizačného výboru boli na súťaži prítomní aj hodnotitelia jednotlivých sekcií. Celú súťaž zastrešuje MŠVVaM SR, ŠIOV, CVTI SR a odborní garanti - napríklad z CERN-u. Súťažilo sa vo všetkých priestoroch školy. Programovalo sa v jazykoch C++, Python a Java, tvorili sa webové stránky s databázami, vytvárali sa kreatívne grafické návrhy. V strojárskych dielňach sa frézovalo, sústružilo, pilovalo, strihalo a rezalo. V elektrodielňach sa navrhovali integrované obvody, ktoré boli následne vytvorené a zapojené. Priebeh súťaže bol bezproblémový a organizačne zabezpečený na najvyššej možnej úrovni. Drobné problémy sme vyriešili s úsmevmi. Súťaž bola zakončená slávnostným vyhodnotením.
Dvaja naši žiaci obsadili krásne a úctyhodné druhé miesta. Jedným z nich bol Lukáš Krčmárik, ktorý 2. miesto získal v kategórii elektronika. Druhý úspech nám priniesol Jaroslav Babjak, ktorý získal 2. miesto v kategórii strojárstvo - CNC programovanie.
Prezentácia o telekomunikačnej technike
Pre vybraných študentov SOŠ elektrotechniky bola realizovaná prezentácia o telekomunikácii zamestnancom firmy TeleDat sro Banská Bystrica, Ing. Ľ. Valentom. TelaDat sro Banská Bystrica je spoločnosť, ktorá vznikla so zámerom presadiť sa v sektore telekomunikácií. Poskytujú komplexné služby v oblasti prípravy, realizácie a údržby telekomunikačných, energetických a pozemných stavieb na celom území Slovenska. Telekomunikácie sa zaoberajú spracovaním signálu napr. vo forme reči, údajov a jeho prenosom od vysielača k prijímaču signálu po vedení - metalickom, optickom alebo bezdrôtovom (vzduchom). V súčasnosti, kedy aj v tomto odvetví začína prevládať informatika a digitalizácia, sa pojem čiastočne kryje s pojmom informačné a komunikačné technológie. Prezentáciu ohodnotili prítomní študenti veľmi pozitívne, a po ukončení bola organizovaná vedomostná súťaž pre študentov, výhercom gratulujeme.
Kooperáciou starších skúsenejších a mladých progresívnych projektových manažérov vzniká produktívna spolupráca, ktorá dovoľuje spoločnosti ponúkať kvalitné a komplexné služby v oblasti pozemnej, telekomunikačnej a energetickej výstavby.
Ing. Adrián Babčan
Matematický klokan 2024
Matematický klokan je medzinárodná súťaž, ktorú vyhlasuje asociácia Kangourou sans frontiéres (Klokan bez hraníc) so sídlom v Paríži. Usporiadateľom súťaže v Slovenskej republike je TALENTÍDA, n. o., so sídlom v Bratislave. Hlavným poslaním súťaže je propagovať a popularizovať logické myslenie a matematiku medzi žiakmi, umožniť im súťažnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti - dosiahnuť za ne uznanie. Každoročne od svojho vzniku prebiehala prezenčnou formou v určenom marcovom dni jednotne na celom Slovensku.
V tomto školskom roku sa súťaž uskutočnila 26.03.2024 a žiaci našej školy sa do nej už tradične zapojili. Súťažili v dvoch kategóriách: Kadet O12 (žiaci 1.-2. ročníkov odborných škôl) a v kategórii Junior O34 (žiaci 3.-4. ročníkov odborných škôl). Všetci riešili v časovom limite 60 minút 24 úloh, z ktorých bola každá zadelená do jednej z troch úrovní náročnosti. Pri ich riešení mohli súťažiaci používať aj kalkulačku (pokiaľ nebola súčasťou mobilného telefónu). Žiadne iné pomôcky na uľahčenie výpočtov povolené neboli. Zakódované riešenia žiakov boli zaslané organizátorovi, ktorý zverejnení na svojej webovej stránke správne riešenia spolu s celkovým vyhodnotením tohto ročníka súťaže.
RNDr. Anna Zubáková
Kto bude milionárom – ja, ty, ona, on?
Žiaci tretích a štvrtých ročníkov počas GMW 2024 zúročili doterajšie vedomosti z matematiky aj svoj všeobecný rozhľad v kvíze spojenom s hrou. Pracovali v päťčlenných až šesťčlenných skupinách počas dvoch vyučovacích hodín. V prípravnej fáze sa členovia každého tímu spoločne oboznámili so študijnými materiálmi pripravenými vyučujúcou. Tieto materiály mohli byť využité v prípade potreby aj počas súťaže (pomôcka „opýtajte sa publika“). Žiaci v tíme mali k dispozícii svoje mobily, ktoré mohli v príhodnej chvíli taktiež použiť ako pomôcku „priateľ na telefóne“. Súťaž prebiehala v niekoľkých kolách. V každom kole bol jeden člen tímu pri PC a postupne odpovedal na 15 otázok prostredníctvom interaktívnej ppt prezentácie „Milionár“ premietanej na tabuľu. Otázky boli zoradené vzostupne podľa ich náročnosti. Po každej nesprávnej odpovedi jedného tímu daný tím v danom kole skončil a nastúpil ďalší tím v poradí. Po vystriedaní sa všetkých tímov bolo prvé kolo ukončené a následne sa začalo druhé kolo súťaže. V tomto kole znovu začínal každý tím od začiatku (prvej zadanej otázky). Víťazom sa stal ten tím, ktorý v čo najkratšom čase získal najvyššiu finančnú odmenu v eurách (pre potreby matematiky pretransformovanú na známku s váhou 50%). Počet kôl súťaže závisel od aktivity všetkých členov súťažiacich tímov a úspešnosti ich odpovedí na jednotlivé otázky. Otázky v tejto časti boli teoretické, bez realizácie výpočtov. V druhej časti aktivity si členovia tímu overovali zopakované a novo nadobudnuté teoretické vedomosti prostredníctvom výpočtov výšky úrokov pri rôzne zadefinovaných podmienkach.
Cieľom bolo zábavnou formou na princípe známej televíznej súťaže „Milionár“ rozšíriť a overiť vedomosti žiakov o rôznych možnostiach sporenia a rôznych typov pôžičiek. Vedieť identifikovať riziká, prínosy a náklady jednotlivých typov úverov, vysvetliť algoritmus zloženého úročenia, porovnať hlavné črty úročených účtov vo finančných inštitúciách (bežné účty, sporiace účty, termínované vklady). Žiaci si touto svojou činnosťou rozvíjali kompetencie komunikačné, poznávacie, sociálne a v neposlednej miere aj kompetenciu k celoživotnému vzdelávaniu.
RNDr. Anna Zubáková10
Vieme čo jeme a čo nás to stojí?
V rámci GMW 2024 žiaci druhých ročníkov pracovali na vyučovaní MAT v štvorčlenných až päťčlenných skupinách prostredníctvom pracovných listov pripravených vyučujúcou. Používali kalkulačky a mobily. Potrebné údaje o finančných nákladoch na zabezpečenie stravy v rodinách z rôznych častí sveta čerpali z knihy Petra Menzela: „Hladná planéta“. V knihe sú zachytené rozdiely medzi jednotlivými krajinami v množstve a druhoch potravín, ktoré ľudia skonzumujú. Vyučujúca premietla na tabuľu 15 strán uvedenej knihy prostredníctvom ppt prezentácie podfarbenej príjemnou hudbou. Každú stranu tvorila fotografia celej rodiny spolu s vyobrazením stravy, ktorú v priebehu jedného týždňa jej členovia skonzumovali a finančnými nákladmi na stravu prepočítanými z miestnej meny na USD. Tieto informácie si žiaci zaznamenali do pracovných listov a používali ako východiskové údaje na nasledujúce výpočty. V nich percentuálne porovnávali finančné náklady na skonzumované potraviny medzi jednotlivými krajinami navzájom z celosvetového pohľadu. Vypočítali priemerné náklady rodín v rámci Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a navzájom porovnali. Vzhľadom na to, že uvedené ceny potravín boli staršieho dáta (v čase návštevy autora knihy v jednotlivých krajinách sveta) v druhej časti pracovného listu žiaci porovnali finančné náklady na základné potraviny v cenami potravín platnými v súčasnosti v štyroch vybraných štátoch Európskej únie (Nemecko, Poľsko, Česko, Slovensko). Potrebné údaje zisťovali prostredníctvom svojich mobilov na internete. Previedli fiktívny nákup vybraných 10 druhov základných potravín. Ceny uvádzané v miestnej mene prepočítali na EUR aj USD podľa aktuálneho kurzu zverejneného na internetovej stránke NBS.
Cieľom bolo oboznámenie sa so stravovacími návykmi ľudí z rôznych častí sveta a porovnanie ich finančných nákladov na bežnú stravu. Porozumieť prepočtu meny, používať kurzový lístok pri výmene peňazí. Žiaci si touto svojou činnosťou rozvíjali kompetencie komunikačné, poznávacie, občianske, sociálne aj kompetenciu k celoživotnému vzdelávaniu.
RNDr. Anna Zubáková2
Čo, kedy a kde kupovať?
Zistiť odpoveď na túto otázku sa pokúsili v rámci GMW 2024 žiaci prvých ročníkov. Individuálne počas vyučovacej hodiny MAT pomocou svojich mobilov alebo tabletov riešili sériu interaktívnych zadaní zostavených a sprístupnených vyučujúcou na portáli Viki. Počítali jednotkové ceny, ceny rôznych tovarov pred aj po akcii, porovnávali ceny rovnakého tovaru pri rôznych predajcoch. Každé zadanie bolo zostavené tak, že žiaci mali k dispozícii edukačné video, v ktorom sú sprístupnené študijné materiály (minimálne jedno edukačné video s vysvetlenými pojmami a vzorovo vyriešenou úlohou). Za ním nasledujú interaktívne cvičenia rôznych typov a foriem, ktoré nadväzujú na učivo sprístupnené v edukačnom videu. Správnosť svojich odpovedí si mohli žiaci overiť ihneď po vložení odpovede do systému. Matematická náročnosť výpočtov nepresahovala štandard učiva matematiky z posledného ročníka základnej školy. Pracovať online na Viki mohli žiaci aj z prostredia svojho domova alebo školského internátu.
Cieľom bolo pomocou bežne dostupných prostriedkov IKT vedieť správne vypočítať akciové ceny tovarov pri rôznych predajcoch a vhodne ich interpretovať – posúdiť výhodnosť (nevýhodnosť?) nákupu. Rozoznať a identifikovať cenové triky, klamlivé a zavádzajúce ponuky. Vedieť kriticky zhodnotiť informácie poskytované reklamou a porozumieť úlohám marketingu. Žiaci si touto svojou činnosťou rozvíjali kompetencie poznávacie, občianske, sociálne aj kompetenciu k celoživotnému vzdelávaniu.
RNDr. Anna Zubáková2
GMW (Global Money Week) 2024
Naša škola sa zapojila do 12. ročníka celosvetovej kampane GMW na zvyšovanie povedomia o dôležitosti prijímania zodpovedných a informovaných rozhodnutí pri správe svojich financií. Téma tohtoročnej kampane bola: Chráň svoje peniaze, zabezpeč si budúcnosť (Protect your money, secure your future).
Žiaci všetkých ročníkov pracovali na spoločnej aktivite, ktorou sa zapojili do súťaže vyhlásenej NBS. Jej ústredný názov bol: Matematika v reálnom živote. V rámci výučby matematiky boli vo všetkých triedach zrealizované rôzne prezenčné aj online aktivity rozvíjajúce finančnú gramotnosť a priamo súvisiace s témou kampane. Väčšina z nich prebiehala v učebni matematiky ale niektoré online aktivity žiaci mohli realizovať aj z prostredia domova alebo školského internátu. Podľa druhu a časovej náročnosti konkrétnej aktivity žiaci pracovali individuálne alebo v štvorčlenných až šesťčlenných tímoch. Všetci využívali dostupné prostriedky IKT – na výpočty kalkulačky a na zber potrebných informácií svoje mobily. V tímových aktivitách žiaci výsledky svojej práce prezentovali ostatným spolužiakom a následne viedli spolu diskusiu o svojich zisteniach. Všetky prevádzané aktivity boli spropagované na školskej nástenke pri učebni matematiky. V jednotlivých ročníkoch bola spoločná aktivita rozdelená na tieto časti:
1. ročník: Čo, kedy a kde kupovať?
2. ročník: Vieme čo jeme a čo nás to stojí?
3. a 4. ročník: Kto bude milionárom – ja, ty, ona, on?
RNDr. Anna Zubáková
Maturitná skúška
Od 12. marca 2024 prebiehala na všetkých školách písomná forma internej časti maturitnej skúšky zo slovenského, cudzieho jazyka a matematiky.
Pevne veríme, že pre všetkých našich žiakov úspešne.