Rada Európy v roku 2001 vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov (EDJ). Cieľom tohto dňa je prostredníctvom rôznorodých aktivít poukázať na dôležitosť učenia sa jazykov, vzájomného porozumenia a celoživotného vzdelávania. Jazyk tu vystupuje ako prostriedok (nástroj) myslenia človeka. Počas minuloročných EDJ 2023 boli predstavené aj netradičné jazyky využívané v medzinárodnom meradle – esperanto, posunkový jazyk, programovací jazyk aj jazyk matematiky. Matematický jazyk je formálnym jazykom ľudí študujúcich exaktné vedy. Je stručnejší a jasnejší ako obvyklý jazyk. Tvorí ho súbor všetkých matematických názvov (termínov), symbolov a pravidiel práce s nimi. Všetci členovia každej spoločnosti sa počas svojho života s ním takmer denne stretávajú. S pravidlami komunikácie v ňom sa postupne oboznamujú na rôznej kvalitatívnej úrovni počas celého svojho vzdelávania na každom type aj stupni školy.
V súlade s mottom EDJ 2024 „Jazykmi za mier“ a špecifikami jazyka matematiky prebiehala jej výučba 26. 09. 2024. Počas nej žiaci pracovali vo viacčlenných skupinách v rámci ktorých účelne prepájali jazyk matematiky s európskymi jazykmi. Najskôr využili jazyk matematiky na to aby sa dopracovali k textu v niektorom z európskych jazykov. Následne pracovali s bežne dostupnými prostriedkami IKT na jeho identifikácii a preklade hesla EDJ 2024 do daného jazyka. Využívali pri tom rôzne prekladače alebo umelú inteligenciu. V poslednej časti svojich aktivít zistili bližšie informácie o štáte, ktorého úradným jazykom je nimi identifikovaný európsky jazyk. Na záver vyučovacej hodiny oboznámili s výsledkami práce svojej skupiny všetkých ostatných žiakov triedy.
Základom úspešného zvládnutia úloh bolo čítanie s porozumením, využitie logického myslenia a kombinačných schopností. Počas práce žiaci hodnotili prácu rovesníkov aj svoju vlastnú prácu (identifikovali vlastné chyby). Vzhľadom na to, že sa v skupine museli dohodnúť na konkrétnom znení vytvoreného matematického zápisu a jeho následnom spracovaní, posilňovali sebaregulačné nástroje aj toleranciu pri prijímaní odlišných názorov. Rozvíjali si analytické a upevňovali kritické myslenie čím budovali kompetencie k celoživotnému učeniu sa.
RNDr. Anna Zubáková