Rada Európy v roku 2001 vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov (EDJ). Cieľom tohto dňa je prostredníctvom rôznorodých aktivít poukázať na dôležitosť učenia sa jazykov, vzájomného porozumenia a celoživotného vzdelávania. Jazyk tu vystupuje ako prostriedok (nástroj) myslenia človeka. Mottom tohtoročného EDJ bol výrok: „Povedzte ÁNO jazykom!“ V rámci neho boli predstavené aj netradičné jazyky využívané v medzinárodnom meradle. Medzi najznámejšie z nich patrí Esperanto, posunkový jazyk, programovací jazyk a jazyk matematiky. Matematický jazyk je formálnym jazykom ľudí študujúcich exaktné vedy. Je stručnejší a jasnejší ako obvyklý jazyk. Tvorí ho súbor všetkých matematických názvov (termínov), symbolov a pravidiel práce s nimi. Všetci žiaci sa s jazykom matematiky oboznamujú postupne počas celého svojho štúdia na akomkoľvek type školy.
Počas EDJ prebiehala výučba MAT trochu inak ako obvykle. Žiaci pracovali v 3 – 4 členných tímoch pomocou pracovných listov pripravených vyučujúcou. Riešili úlohu z finančnej matematiky zadanú prostredníctvom komiksu v českom jazyku a robili preklad zo slovenského jazyka do jazyka matematiky.
Posudzovali správnosť matematických vyjadrení postáv komiksu a svoje tvrdenia museli zdôvodniť. Riešili situáciu, s ktorou sa v živote bežne stretávajú – posudzovali výhodnosť nákupu pri používaní vernostných kariet v kombinácii s aktuálnymi akciami predajcov. Rozvíjali tak svoje analytické schopnosti, hodnotili prácu rovesníkov, identifikovali vlastné chyby, upevňovali si kritické myslenie, čím budovali kompetencie k celoživotnému učeniu sa. Pri tejto práci využívali čítanie s porozumením, komunikačné kompetencie aj logické myslenie. Vzhľadom na to, že sa museli dohodnúť na konkrétnom znení vytvoreného matematického textu a jeho následnom spracovaní, posilňovali sebaregulačné nástroje aj toleranciu pri prijímaní odlišných názorov.
RNDr. Anna Zubáková