Učitelia odborných predmetov Ing. Gregušová, Mgr. Mikita a Mgr. Kolesár, pripravili pre študentov našej školy pomikulášske prekvapenie v podobe exkurzie do Bratislavy, s predvianočnou atmosférou.
Ranné sneženie v Banskej Bystrici a okolí vystriedal dážď v Bratislave, ktorý časom ustal. Naša cesta začala návštevou Aurélia – zážitkového centra vedy. Centrum je nazvané po slovenskom rodákovi Aurelovi Stodolovi, významnom fyzikovi 19-teho a 20-teho storočia. Centrum vedy používa neformálne metódy, vyvažuje prvky hry a vzdelávania. Idea centra vedy vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Účel centra vedy je vzdelávať interaktívnou formou, zvýšiť všeobecný záujem o vedu v spoločnosti pomocou interaktívnych expozícií. Presvedčiť mládež, že aj veda môže byť zábavná a vzbudiť v nich záujem o otázky týkajúce sa vedy. Motivovať mladých ľudí k vedeckej kariére a štúdiu technických odborov a prírodných vied. Pútavým spôsobom prezentovať najzaujímavejšie javy v oblasti fyziky, chémie, biológie a iných prírodných a technických vied. Ako v škole i v centre vedy je snaha o to, aby sa návštevník niečomu priučil alebo skôr lepšie pochopil to, čo predtým len tušil na intuitívnej úrovni. Zábava tu nie je samoúčelná je to motivačný prvok a prostriedok k poznaniu. Úlohou centra vedy je aj zabezpečiť transformáciu aktuálneho vedeckého poznania do zrozumiteľnej podoby. Prepojenie základných vedeckých princípov a zákonitostí s ich využitím v reálnom živote.
Po dvoch hodinách strávených vo vedeckom centre sme sa vydali do historického centra Bratislavy. Naša pešia spoznávacia trasa začala pri Prezidentskom paláci, pokračovala ulicami mesta, prešli sme Michalskou bránou, Hlavným námestím, Primaciálnym námestím, Hviezdoslavovým námestím. Študenti sa dozvedeli stručnú históriu mesta. Tešili sa z vianočnej výzdoby. Mohli počuť rôzne jazyky zahraničných návštevníkov našej metropoly. Návštevu historického centra sme zavŕšili prehliadkou vianočných trhov.
Po prehliadke Starého mesta sme prešli nábrežím Dunaja, kde mali študenti možnosť vidieť a spoznať nový budujúci sa vzhľad nášho hlavného mesta. Videli sme novú budovu Slovenského národného divadla, taktiež v súčasnosti najvyššiu budovu Bratislavy, rovnako tak obchodné centrá. Študenti tu mali aj osobné voľno, ktoré využili občerstvením či nákupom suvenírov. Exkurzie sa zúčastnilo 43 študentov prvého až štvrtého ročníka školy. Po pekne strávenom dni sme sa v podvečerných hodinách vydali na cestu domov. Exkurzia splnila svoj odborný rozmer, rovnako tak rozmer spoznávaco-oddychový. Chceme poďakovať Združeniu rodičov žiakov pri SŠ-SOŠE za príspevok na výlet, značnú časť nákladov na výlet si však hradil každý žiak sám. Ani to nás však neodradilo a už teraz plánujeme ďalší výlet do poľského Krakova.