• História

• 1.septembra 1968 národný podnik Tesla Banská Bystrica otvoril vlastné učňovské stredisko pre budúcich mechanikov elektronických zariadení, mechanikov elektrotechnickej výroby, nástrojárov, strojných a prevádzkových zámočníkov, sústružníkov, frézarov. Po 3 rokoch existencie sa učňovské stredisko mení na Odborné učilište n.p. Banská Bystrica.

V roku 1979 sa zriaďovateľom stáva ZVT k.p. Banská Bystrica, kde zároveň odborné učilište sa stáva Stredným odborným učilišťom elektrotechnickým pri ZVT k.p. Banská Bystrica. Učebné odbory boli zamerané na elektro odbory: mechanik elektronických zariadení , mechanička elektrotechnickej výroby, neskôr elektrotechnická výroba, mechanik pre chladiace zariadenia, učebné odbory zamerané na strojárske odbory: nástrojár, strojný zámočník, prevádzkový zámočník, brusič kovov, frézar, sústružník, obrábač kovov, strojný mechanik, úpravár kovov, strojárska výroba, zlatník a klenotník. Absolventi získali výučný list. Postupne nastala zmena v orientácii odborov, hlavne na študijné elektro odbory. Prvýkrát sa v našej škole maturuje v roku 1979. Študijné odbory boli zamerané na: mechanik elektronik so zameraním na číslicovú a riadiacu techniku, spotrebnú techniku, zdravotnícku techniku a autoelektroniku, mechanik nastavovač. Naša škola ako prvá v regióne začala v roku 2001 vyučovať nový študijný odbor mechanik počítačových sietí, kde prví absolventi ukončili štúdium v roku 2005.

Najväčší počet študentov bol v školskom roku 1988/89 v počte 1 125 žiakov a 34 tried. K 30.6.2009 Stredná odborná škola elektrotechnická Banská Bystrica pripravila celkom 8 315 odborníkov v rôznych profesiách, ktorí sa uplatnili na trhu práce, prípadne pokračujú v štúdiu na vysokých školách.

V roku 1991 sa zriaďovateľom stredného odborného učilišťa stalo MH SR. Od 1.7.1991 MH SR delimitovalo učňovské stredisko pri závode LIAZ Zvolen a pričlenilo ho k SOUE Banská Bystrica. Od 1.7.2001 sa zriaďovateľom stáva Krajský školský úrad Banská Bystrica a od 1.7.2002 Banskobystrický samosprávny kraj. 1.9.2004 vznikla Spojená stredná škola na Školskej ulici č. 7 v Banskej Bystrici, kde SOUE sa stalo organizačnou zložkou Spojenej strednej školy. Zároveň sa odčlenilo odlúčené pracovisko vo Zvolene. 1.9.2008 sa mení názov Spojenej strednej školy na Spojenú školu a SOUE sa stáva Strednou odbornou školou, od 1.2.2009 Strednou odbornou školou elektrotechnickou.

V jednom areáli SOŠE zabezpečuje výučbu na teoretickom vyučovaní, odbornom výcviku, s možnosťou ubytovania vo vlastnom školskom internáte a stravovania vo vlastnej školskej jedálni. Súčasťou školy je telocvičňa, kde študenti okrem výučby trávia veľa času vo svojom voľne. V škole je 10 odborných učební s najmodernejšími IKT technológiami, ktoré sú zamerané na výpočtovú techniku, elektro a strojárske odbory ako aj na všeobecné predmety.

Škola ponúka štúdium v študijných odboroch, učebných odboroch, pomaturitnom a nadstavbovom štúdiu. Škola je vzdelávacím centrom pre projekt Infovek a v súčasnosti pre projekt Modernizácia vzdelávania pedagógov.

Škola je súčasťou Network Academy a je zároveň aj lokálna akadémia CISCO.