O nepravdivosti tohto názoru sa mohli presvedčiť všetci žiaci, ktorí sa dňa 11.11.2020 zúčastnili FVF 2020. Vzhľadom na aktuálny stav v spoločností FVF prebiehal online prostredníctvom livestreamu. Vyučujúca FYZ odporúčala aktívnu účasť na festivale najmä žiakom tretích ročníkov vzhľadom na obsahovú náplň fyziky (svetlo ako žiarenie), kde medzi aktuálne preberané témy patrí aj vplyv elektromagnetického žiarenia na živé organizmy, rozklad bieleho svetla a jeho vnímanie ľudským okom.
Počas FVF boli premietnuté dva filmy. Po ukončení každého sa uskutočnila moderovaná diskusia s odborníkmi na danú tému. Prvý film „Temná strana svetla“ popisoval zdokumentované negatívne vplyvy nadmerného osvetlenia (svetelného smogu) na faunu, flóru a následne aj človeka z globálneho pohľadu. Ponúkol niektoré riešenia vzniknutých problémov. V druhom filme „Vo svetle noci“ bol analyzovaný súčasný stav svetelného znečistenia na Slovensku a jeho preukázateľne negatívne dôsledky na zdravie človeka. Taktiež boli načrtnuté spôsoby, ktorými človek môže tieto negatívne vplyvy na seba čiastočne eliminovať.
Žiaci, ktorí sa zúčastnili FVF mali za úlohu zdokumentovať svoju účasť prostredníctvom komentárov, prípadne fotografií, ktoré následne zaslali vyučujúcej. Väčšina z nich si pozrela len jeden z filmov. Rôznym žiakom utkveli v pamäti rôzne fakty – každého upútalo niečo iné. Uvediem jeden postreh za všetky : „Film sa mi páčil prišlo mi to ako zaujímavá téma o ktorej sa až tak nehovorí ani ja sám som si to veľmi neuvedomoval dokým som nevidel tento film. Teraz to už beriem inak.“
Žijeme v dobe, v ktorej vyučovanie už jednoznačne prekonalo svoju klasickú podobu - už nestačia klasické texty v klasických učebniciach, ale je nevyhnuté systematicky a plynulo zakomponovať do výučbového procesu aj iné dostupné médiá. Taktiež aktívne využívať možnosti, ktoré poskytujú vhodné internetové zdroje. Podporiť tým rozvoj mediálnej gramotnosti, kritického myslenia a prepojenia teoretických poznatkov s praxou (bežným životom človeka). Naučiť žiakov využívať dostupné výdobytky vedy a techniky ale zároveň vedieť sa aktívne brániť voči nim tam, kde je to potrebné – znižovať dôsledky ich negatívnych vplyvov na organizmus človeka. Žiť v súlade s nimi ale zároveň aj v súlade s prírodou – účinne chrániť seba aj ju.
Naozaj poznatky, ktoré poskytuje fyzika nie sú potrebné? Fyzika patrí medzi exaktné prírodné vedy – vychádza z praktických skúseností človeka, ktoré nadobudol v dlhodobom procese poznania a do praxe (bežného života) ich v zosystematizovanej podobe aj vracia. Pozerajme okolo seba otvorenými očami. Pokúsme sa prepájať teoretické poznatky získané v škole s praxou (bežným životom) – určite to ide. Pretože k tomu, aby sme vhodne využívali súčasné výdobytky vedy a techniky a zároveň žili aj v súlade s prírodou (sebou samým) nám môže výrazne pomôcť aj fyzika.
RNDr. Anna Zubáková