Hranie rolí je inscenačnou metódou – jednou z najznámejších aktivizujúcich metód výučby. V rámci jej realizácie žiaci okrem učenia sa hľadajú aj vhodné riešenia nastolených problémov, rozvíjajú svoje kritické myslenie a zdokonaľujú zručnosť orientovať sa v informáciách.
O tom, že uvedeným spôsobom je možné pracovať aj na hodinách matematiky sa presvedčili žiaci prvých ročníkov v rámci témy Kurzy a meny peňazí. Svoje teoretické vedomosti z danej oblasti si precvičili a upevnili prostredníctvom scénky (dialógu) medzi Petrom a Karolom, ktorí sa učili čítať kurzové lístky. Scenár dialógu, s ktorým žiaci pracovali, nebol úplný. Chýbali niektoré jeho časti, ktoré museli žiaci zmysluplne doplniť tak, aby skompletizovaný dialóg bolo možné aj odprezentovať spolužiakom v triede. Neúplný scenár museli doplniť nielen matematicky, ale aj gramaticky správne, čím si zároveň precvičili aj vedomosti zo slovenského jazyka a schopnosť navzájom komunikovať.
Keďže žiaci pracovali v tímoch učili sa navzájom rešpektovať čo prispieva k ich osobnostnému aj sociálnemu rozvoju. Vhodne zostavená scénka, ktorú si žiaci medzi sebou aj zahrali, je mostom medzi školou a reálnym životom. Simuluje situáciu, v ktorej sa môže žiak ocitnúť aj mimo školy - vo svojom bežnom živote.
RNDr. Anna Zubáková