• Žiacka rada

Čo by ste mali vedieť o žiackej školskej rade

História vzniku a rozvoja študentskej samosprávy na stredných školách nebola jednoduchá a priamočiara. Najlepšie sa to dá vykresliť ako séria vĺn, ktoré priniesli nadšenie a iniciatívu. Deväťdesiate roky priniesli prvú vlnu zakladania študentských parlamentov v stredných školách. V roku 2004 nastal ďalší výrazný nárast ustanovenia nových žiackych školských rád na základe nadobudnutia účinnosti zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Žiacka školská rada reprezentuje žiakov strednej školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy. Jej členstvo tvorí spravidla 5 až 11 žiakov zvolených v tajnom hlasovaní nadpolovičnej väčšiny žiakov strednej školy.

Základné úlohy členov žiackej školskej rady:

• vyjadrujú sa k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania,
          • podieľajú sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku,
          • predkladajú riaditeľovi a vedeniu školy návrhy a stanoviská, na ktorých sa dohodli,
          • organizujú vlastné aktivity podľa záujmu, schopností a možností študentov.