• Zo života školy

        • Matematický KLOKAN

          Žiaci našej školy sa už tradične zapájajú do medzinárodnej súťaže Matematický KLOKAN. Inak to nebolo ani tento rok, keď spolu súťažilo 28 žiakov v dvoch kategóriách. Z nich v kategórii Kadet O12 (žiaci 1. a 2. ročníkov odborných škôl) súťažilo 25 žiakov a v kategórii Junior O34 (žiaci 3. a 4. ročníkov odborných škôl) traja žiaci. Všetci riešili v časovom limite 60 minút 24 úloh. Každá úloha  bola zaradená do jednej z troch úrovní náročnosti. Pri riešení si súťažiaci mohli pomôcť kalkulačkou (pokiaľ nebola súčasťou mobilného telefónu). Žiadne iné pomôcky na uľahčenie výpočtov povolené neboli.

          Zakódované riešenia žiakov boli zaslané organizátorovi, ktorý zverejnení na svojej webovej stránke 10.apríla 2019 kľúč správnych odpovedí spolu s celkovým vyhodnotením tohto ročníka súťaže.

          RNDr. Anna Zubáková

            


          Umelecký prednes

          Umelecký prednes patrí k najrozšírenejším formám sebarealizácie mládeže a preto na našej škole dňa 20. marca 2019 prebehla recitačná súťaž.

               Inšpiráciou pre recitátorov sa stalo motto:

              ,,Nie cez hlas, ale cez

                 recitátorovu dušu

                 sa rodí prednes." 

                                                   J. Čajková

               V súťaži rozhodovala kvalita textu, umenie jeho vnímania, správne držanie tela, výslovnosť, ako aj členenie textu na logické celky(nesekať text), rytmizácia, melódia(nespievať), vetný i slovný dôraz. Rovnako dôležitý bol kontakt s hľadiskom.

               Všetci recitátori preukázali mimoriadnu snahu o čo najlepší výsledok. A kto sa stal víťazom? Určite všetci recitátori, ktorí sa nebáli prihovoriť publiku. Najlepšie výkony podali títo žiaci:

               I. Viktória  Huďanová

               II. Adam    Rusnák

               III.Patrik    Rehula, Richard Kessel              

          Všetkým recitátorom blahoželáme.

                                                                                                                 Mgr. D. Gajňáková

                 


          Vyhodnotenie súťaže EXPERT geniality show

          Na začiatku mesiaca február 2019 organizátor zverejnil konečné výsledky súťaže žiakov vyšších ročníkov ZŠ a žiakov stredných škôl „EXPERT geniality show“. V súťaži žiaci preukázali svoje vedomosti, schopnosť čítať s porozumením, logické myslenie a správny úsudok – mali možnosť objektívne porovnať seba samého so všetkými ostatnými žiakmi danej vekovej kategórie v rámci celého Slovenska. Všetci súťažiaci v časovom limite 60 minút zodpovedali po 25 otázok z dvoch rôznych tém, ktoré si zvolili.

          Z našej školy sa zapojilo do súťaže spolu 22 žiakov. Za najlepšie umiestnenie v celkovom poradí získal Dominik Kaskötö z 1.B triedy vecnú cenu a oprávnenie používať čestný titul TOP EXPERT . Dominik si zvolil témy „Mozgolamy“ a Tajomstvá prírody“. V druhej téme dosiahol vynikajúce hodnotenie: 99,23 bodu z možných 100 bodov.

          Titul EXPERT v téme „Mozgolamy“ získali žiaci 1.B triedy Dominik Kaskötö, Natália Tencerová a  žiak 2.B triedy Filip Byrtus.   

          Titul EXPERT v téme „Tajomstvá prírody“ získali opäť Dominik Kaskötö a Filip Byrtus.

          Titul EXPERT v téme „Do you speak English?“ získala Natália Tencerová.

          Blahoželáme a prajeme veľa úspechov v budúcom ročníku súťaže. Pevne veríme že v budúcom školskom roku si znovu zmerajú sily so súťažiacimi z iných škôl a svoje úspešné umiestnenie minimálne zopakujú. Sme presvedčení, že pod ich pozitívnym vplyvom naberú dostatok odvahy zmerať si sily s rovesníkmi z celého Slovenska aj ďalší žiaci našej školy v témach, ktoré ich zaujmú.

           

          RNDr. Anna Zubáková

              


          Fajčenie a rakovina pľúc

          Dňa 20.02.2019 absolvovali žiaci 2.C a 3.C triedy besedu na tému „Fajčenie a rakovina pľúc. Beseda bola zrealizovaná na základe spolupráce našej školy a RUVZ so sídlom v Banskej Bystrici v rámci aktivít organizovaných k 4. februáru  – Svetovému dňu proti rakovine. V jej prvej časti sa žiaci prostredníctvom interaktívnej prezentácie oboznámili s danou problematikou. V druhej časti mali možnosť využiť ponuku spirometrie (vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje funkcia pľúc pomocou spirometra) aj možnosť merania percentuálneho zastúpenia CO v dychu. Väčšina prítomných žiakov ponúkané možnosti v plnej miere využila.

          RNDr. Anna Zubáková

               


          Celoštátna súťaž ZENIT - zhodnotenie (12. až 14. februára 2019)

          Zhon a niekoľko mesačné prípravy konečne vyústili do samotnej realizácie súťaže a nakoniec aj k jej záveru. Prišli k nám žiaci alebo inak povedané prišli k nám tie najväčšie mladé ,,mozgy" zo všetkých kútov našej malej, ale nie bezvýznamnej krajiny. Hlavnou túžbou mladých géniov bolo ukázať, kto z nich je najlepší, kto si zaslúži zlatý pohár víťazstva. Veď sami posúďte či súťažné kategórie ako programovanie, webdeveloping, grafika, elektronika, strojárstvo, si vyžadujú iba elementárnu zručnosť, alebo navyše aj vycibrený intelekt spojený s poriadnou dávkou tvorivosti. Žijeme v dobe, kde bežnú manuálnu prácu postupne nahradzujú roboty, ale navrhnúť a vyrobiť funkčné elektronické zariadenie, funkčný softvér či pretaviť vlastnú umeleckú predstavu do reality, to zatiaľ stroj nedokáže a aj keby to raz zvládol, nikdy to nebude mať skutočného ducha fantázie ktorého je schopný jedine človek. Boj žiakov a možno aj budúcich osobností ,,intelektuálneho neba“ sa odohral v priestoroch školy, ktorá má hádam všetko vybavenie, pre technickú tvorivú činnosť tak významné a potrebné. A musím povedať, bol to v skutku neľútostný boj, boj mozgov a zručností, boj o vlastnú česť aj o česť školy, ktorá svojho súťažiaceho do súboja vyslala. A ako to celé dopadlo? Hodnotiace komisie zasadli a rozhodli sa kto získa veniec slávy.

          pk.

             

                  


          Ako komunikujeme?  

          Vyučovanie v 1.B triede dňa 18.01.2019 ukončili žiaci pomerne neštandardným spôsobom. Namiesto klasickej výučby absolvovali workshop „Ako komunikujeme?“ pod vedením Mgr. Zlaty Trubanovej z CVČ Junior. Jeho cieľom bolo umožniť žiakom teoreticky sa naučiť a aj prakticky si vyskúšať rôzne spôsoby komunikácie - sociálnej interakcie, pri ktorej si vedome alebo nevedome odovzdávajú ľudia informácie prostredníctvom ktorých sprostredkujú iným ľuďom svoje myšlienky.

          Počas workshopu žiaci spoznali značnú časť toho čo tvorí a ovplyvňuje našu verbálnu aj neverbálnu komunikáciu, pochopili príčiny vzniku bariér v komunikácii. Prostredníctvom vhodne použitých metód -  brainstormingu, riadenej diskusie ale aj iných zážitkových a interaktívnych metód sa žiaci naučili ako možno efektívne a asertívne komunikovať s inými ľuďmi.

          RNDr. Anna Zubáková

            


          Naša škola je naozaj v srdci Európy (16. 1. 2019 od 9:00 do 20:00)

          Aj tento rok sa žiaci, učitelia a majstri našej školy pokúsili zaujať návštevníkov obchodného centra Európa. Ukážky výrobkov žiakov našej školy pritiahli mnohých okoloidúcich a všeličo sa vypytovali. My sme sa radi pochválili tým čo dokážeme a čo naša škola ponúka. Pneumatické aplikácie, elektronické zariadenia, ručne zhotovené motokáry, diagnostické prístroje pre automobily, ručne zhotovené pušky a náboje či cvičné podniky alebo manikúra a pedikúra pre ženy, ktoré sa chcú skrášliť našimi budúci vizážistkami. Všetky tieto oblasti odbornosti sa stretli na niekoľkých metroch štvorcových tak aby spoločne predstavili okúzľujúce divadlo skĺbenia techniky a krásy, ktorú naša Spojená škola dokáže poskytnúť. Niet sa čo diviť, že každým rokom u nás pribúda čoraz viac žiakov a žiačiek, keď si uvedomia kde smeruje budúcnosť na pracovnom trhu a čo vieme ako škola dať. Nuž na čo veľa slov, stačí si zalistovať vo foto albume a sami sa presvedčíte, kde je tá správna cesta profesionálneho úspechu.

          pk.

               


          Vianočná akadémia

          Aj tento školský rok sa naša škola rozhodla privítať Vianočné sviatky dôstojným spôsobom. Naši terajší žiaci, ale aj hostia - bývalí žiaci našej školy pod vedením výchovnej poradkyne PaeDr. Anny Budinskej nám predviedli niečo zo svojho muzikálneho umenia.

          Moderátor a moderátorka podujatia nám však hneď na úvod pripomenuli o čom sú vlastne Vianoce aby sme nezabúdali na ich pravú podstatu. Veď degradácia tohto krásneho sviatku na konzumnú záležitosť určite nie je nikomu pochuti. Vysvetlili nám, že pôvodne pohanský sviatok oslavy slnovratu bol pokresťančený a bol mu daný hlboký zmysel spásy sprevádzaný pekným zvykom obdarovávania tých, ktorých máme radi aby tak vnímali našu priazeň a lásku.

          Musím povedať, že nám naši žiaci, hostia a pani Budinská pripravili naozaj dôstojné hudobno umelecké vystúpenie. Na záver nám náš riaditeľ poprial pekné Vianoce a my sme sa spokojní a vďační rozpŕchli každý svojou cestou.

          pk.

               

           


          Výstava Holokaustu

          V našej škole SOŠ Elektrotechnickej sa v dňoch 22.11 - 7.12.2018 konala výstava, ktorá zachytáva tragické obdobie riesenia židovskej otázky na Slovensku počas 2. Svetovej vojny.

          Výstava bola prezentovaná formou 16 informačných banerov, ktoré nám boli zapožičané z Múzea Holocaustu v Seredi. Toto múzeum  vzniklo priamo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. 

          Výstava bola sprístupnená nielen študentom našej skoly, ale aj ostatným základným a stredným školám v našom regióne. Cieľom výstavy je priblížiť dnešným mladým ľuďom situáciu židovského obyvateľstva na území Slovenska počas 2. Svetovej vojny a poukázať na obrovský rozmer tejto tragédie.

          Mgr. Zuzana Hubačová

                


          Deň otvorených dverí 2018

          Aj tento rok sa na našej škole uskutočnilo podujatie, na ktorom sme sa my učitelia, majstri, žiaci a ďalší zamestnanci mohli pochváliť našou školou. Deň otvorených dverí je pre nás skutočnou slávnosťou, na ktorú každoročne pozývame verejnosť a najmä žiakov základných škôl, so záujmom študovať nejaký technický smer. Na návštevu k nám prichádzali žiaci, učitelia a my sme im s radosťou ukázali naše laboratória, vyučovaciu techniku a rôzne súťažné a nesúťažné produkty našich študentov. A veru, že sme sa mali čím pochváliť. Našej škole sa darí, o čom jasne hovorí aj veľký záujem tohtoročných prvákov prísť práve k nám. Žiak a jeho rodič má schopnosť prirodzene vycítiť, kde je kvalita, kde je budúcnosť a perspektíva. Po technicky zručných zamestnancoch baží pracovný trh v našom štáte do takej miery, že je nútený zamestnávať aj ľudí zo zahraničia. Naša škola doslova servíruje na tácke kvalitný pokrm pre pracovný trh. Tu už ani nie je problém či sa absolvent technickej strednej školy zamestná, ale či získa tú lepšiu pracovnú pozíciu. Naša škola urobí všetko preto, aby sme zo žiaka vyformovali nielen technicky zdatného jedinca, ale aj osobnosť s morálnymi hodnotami. To je naša vízia, tak určite neváhajte a pridajte sa k nám. U nás začína to skutočné dobrodružstvo.

          pk.

                


          Učenie nemusí byť mučenie

          Učiť sa je celoživotná potreba každého človeka, ktorý si ju napĺňa prostredníctvom formálneho, neformálneho aj informálneho vzdelávania. Prvý typ (hlavný prúd) vzdelávania sa realizuje väčšinou v mladšom veku prostredníctvom školského systému (absolvent získa oficiálne uznávaný doklad o nadobudnutí kvalifikácie). Zvyčajne popri ňom prebieha neformálne vzdelávanie, ktoré poskytujú iné vzdelávacie subjekty (občianske združenia, zamestnávatelia, krúžky, súkromné hodiny, ...) a nekončí sa vydaním oficiálne uznávaného dokladu o nadobudnutí vzdelania. Posledný typ vzdelávania je prirodzenou súčasťou denného života každého človeka od jeho narodenia – nemusí byť zámerné a dokonca si ho vzdelávajúci sa ani nemusí uvedomovať.

          PK všeobecnovzdelávacích predmetov v spolupráci s CVČ Junior zorganizovala pre žiakov 1.C triedy  workshop „Učenie nemusí byť mučenie“, cieľom ktorého bolo prostredníctvom praktických aktivít a učením sa cez rôzne zmysly pomenovať učebné štýly a určiť si vhodný spôsob učenia sa, zoznámiť sa so zásadami učenia. Pod vedením Mgr. Gabriely Seleckej žiaci pracovali v tímoch. Prostredníctvom piatich stanovíšť, na ktorých sa tímy cyklicky striedali, si vyskúšali všetky typy  učebných štýlov podľa zmyslových preferencií a pomocou symbolov (načrtnutých obrázkov, piktogramov, ...) znázornili predstavu o svojom životnom úspechu.

          Na záver workshopu prostredníctvom riadenej diskusie prebehlo stručné teoretické zhrnutie -  každý žiak mal možnosť približne identifikovať „svoj“ učebný štýl a dostal základné informácie o tom, aký spôsob mu umožní efektívne študovať (ktoré zmysly a ako má používať pri učení sa).  

          RNDr. Anna Zubáková

               


          Veda v hračkách 2018

          V rámci týždňa vedy a techniky pripravila Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici interaktívnu výstavu vedeckých hračiek, jednoduchých fyzikálnych experimentov a hlavolamov pod názvom „Veda v hračkách“. Aj keď slovo hračka evokuje predstavu malého dieťaťa, prevažná väčšina ľudí (bez ohľadu na vek) si rada spríjemní voľné chvíle rôznymi hrami. Sú hry, ktoré človek hrá a zároveň sa aj učí. Tieto sú väčšinou založené na jednoduchých fyzikálnych experimentoch.

          Výstava bola interaktívna. Znamená to, že každý návštevník sa mohol zahrať s hračkou, ktorá ho upútala – vyskúšať si ktorýkoľvek fyzikálny experiment. Pri každom exemplári bol priložený návod na použitie hračky (postup ako realizovať experiment) spolu s jeho odborným popisom (vysvetlený fyzikálny princíp fungovania hračky). Zastúpené boli takmer všetky časti fyziky: mechanika, molekulová fyzika, akustika, optika. Veľa exponátov využívalo základy optického zobrazovania  (zákon lomu, zákon odrazu) spolu s ukážkami ich praktického využitia.

          V rámci výstavy si bolo možné pozrieť aj populárno – vedeckú literatúru, ktorá sa venuje danej tematike. Boli k nahliadnutiu knihy pre všetky vekové kategórie návštevníkov – žiakov ZŠ, SŠ, VŠ prípadne laickú verejnosť. Taktiež bol premietaný krátky film zachytávajúci rôzne fyzikálne experimenty - zväčša také, ktoré nebolo možné realizovať v rámci výstavy.

          Súčasťou výstavy boli aj hlavolamy a skladačky rôznej konštrukcie, vrátane najznámejšej a najstaršej čínskej skladačky – tangramu. Žiaci prvého ročníka, ktorí sa výstavy zúčastnili spojili príjemné s užitočným. Počas návštevy sa nielen zahrali, ale sa aj niečo naučili.  

          RNDr. Anna Zubáková

               


          Čitateľská gramotnosť 2018

          Súťaž v čitateľskej gramotnosti

          Žiačky a žiaci prvých ročníkov, ktorí majú pozitívny vzťah ku knihe, ako aj k svojmu materinskému jazyku, sa 25. októbra zúčastnili súťaže v čitateľskej gramotnosti. Súťaž sa skladala z troch častí. Úlohy boli zamerané predovšetkým na čítanie s porozumením, študenti však mali možnosť prejaviť aj svoje tvorivé schopnosti. 

          Výsledky súťaže:

          1. miesto            sa nepodaprio obsadiť

          2. miesto            Peter Fulajtár  I. A

          3. miesto            Marek Ryboš  I. B

            


          Súťaž NV.TV (video - rozhovory s vedcami)

          Súťaž NV.TV vyhlásila Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Slovenská akadémia vied (SAV) a Centrum vedecko – technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). Bola zameraná na vytvorenie video – rozhovoru s vedcom na jednom festivalovom mieste v rámci festivalu vedy a techniky „Európska noc výskumníkov 2018“ a bola ukončená vyhlásením víťazov celoslovenskej súťaže 29.10.2018.

          Naša škola mala na festivale zastúpenie prostredníctvom žiakov 1.B a 1.C triedy vo festivalovom mieste Banská Bystrica (Europa Shopping Center). Počas prehliadky tímy žiakov týchto tried vytvorili spolu 15 videonahrávok rôznej úrovne aj kvality. V rámci školského kola súťaže bolo z nich vybratých 6 prác, tvorcom ktorých bolo odporučené urobiť ďalšie potrebné kroky aby sa mohli zúčastniť celoslovenskej súťaže. Z nich do stanoveného termínu splnili všetky podmienky tri tímy. Všetky v rámci súťaže dopadli veľmi dobre. Tvorcami víťazného videa súťaže NV.TV s názvom „Rádioaktivita okolo nás“ je tím žiakov 1.B triedy Marek Ryboš, Filip Priadka a Adam Bátory. Na druhom mieste skončilo video „Tatranské pleso“ autorov Zuzany Kováčikovej a Samuela Medveďa, taktiež žiakov 1.B triedy. Aj tretie miesto patrilo žiakom z tejto triedy Kristíne Kračúnovej, Natálii Tencerovej a Jakubovi Prachárovi za video „Virtuálna realita“.

          Vo fotogalérii je možné pozrieť si po jednej snímke z každého vytvoreného videa odovzdaného do školského kola súťaže. Neskôr budú všetky videá pre záujemcov sprístupnené k nahliadnutiu prostredníctvom webového úložiska. Vzhľadom na to, že všetci autori súhlasili s použitím svojej práce, budú videá nahraté na CD, aby mohli slúžiť ako učebná pomôcka pre potreby školy v rámci výučby všeobecnovzdelávacích aj odborných predmetov.

          RNDr. Anna Zubáková


          Umenie argumentácie

          Každý z nás sa už ocitol v situácii, keď musel obhajovať nejaký svoj názor – zdôvodniť svoje konanie, vysvetliť svoj postoj, konkrétny čin. Ak človek chce byť úspešný, potrebuje vedieť správne komunikovať so svojím okolím, asertívnym spôsobom vyjadriť svoj názor a pomocou vhodných argumentov ho aj presadiť.  Človek argumentuje takmer denne v osobnom aj pracovnom živote. 

          PK všeobecnovzdelávacích predmetov v spolupráci s CVČ Junior zorganizovala pre žiakov 1.A triedy  workshop „Umenie argumentácie“, cieľom ktorého bolo priblížiť žiakom pravidlá dialógu a argumentácie. Umožniť im na vlastnej koži si vyskúšať argumentačné cvičenia a zadefinovať zásady správnej argumentácie.

          Žiaci pracovali pod vedením Mgr. Gabriely Seleckej – spočiatku individuálne, neskôr v štvor aj viacčlenných tímoch. Učili sa tvoriť silné argumenty na základe dôkazov. Pomocou argumentácie z individuálnych názorov vytvoriť skupinový názor, vytvoriť spoločné dielo (stavba veže) a odprezentovať prácu svojho tímu pred publikom (žiakmi svojej triedy).

          RNDr. Anna Zubáková

               


          ZENIT - programovanie 2018

          Aj tento rok sa naši žiaci z odboru mechanik počítačových sietí pokúsili uspieť v súťaži ZENIT - programovanie medzi 713 súťažiacimi v kategórii A. Hoci títo naši žiaci nie sú prioritne orientovaní na programovanie išli do boja a nebáli sa ani prehry pretože vedeli, že každý správny chlap radšej prehrá v boji akoby sa mal len tak z pohodlia a z diaľky prizerať na to ako druhí bojujú. Naši chlapci prejavili odvahu a odhodlanie za čo im ďakujeme. A vy naši programátorskí rytieri vedzte, že každý malý boj hoci neúspešný vás zoceľuje a pripravuje na väčší, ktorý istotne príde a vy vyhráte lebo nieste zbabelci.

          pk.

            


          Európska Noc výskumníkov 2018

          Žiaci 1.B a 1.C triedy sa v piatok 28.9.2018 zúčastnili 12. ročníka prestížneho festivalu vedy „Európska noc výskumníkov 2018“, ktorého motto bolo: „Výskumníci v nás“. Festival je paralelne organizovaný v 24 štátoch Európy v posledný septembrový piatok.  Na Slovensku  sa uskutočnil v piatich rôznych mestách, medzi ktorými bola aj Banská Bystrica. Festival prebiehal v obchodnom centre Európa. Svoju činnosť tu prezentovali rôzne stredné aj vysoké školy, vedecké ústavy a iné inštitúcie, ktoré sa zaoberajú implementáciou vedeckých poznatkov do praxe.  Viac TU

               


          Viete čo je PCMM?

          PURPLE COMET! MATH MEET (PCMM) je medzinárodná matematická súťaž online, ktorá vznikla v roku 2003 po gesciou pracovníkov University of Wisconsin-Whitewater. V riešení matematických úloh súťažia najviac šesťčlenné tímy žiakov príslušnej vekovej kategórie a príslušného typu školy. V tomto školskom roku prebiehala v čase od 10. do 19. apríla 2018 a tretí krát v jej histórii sa do nej zapojili aj žiaci zo Slovenska.

          Spolu bolo do súťaže zapojených 2719 tímov z 51 krajín celého sveta. Porovnať si svoje matematické schopnosti s ostatnými žiakmi sa odvážilo 5 šesťčlenných tímov z našej školy. Vo svojej kategórii riešili 30 úloh v časovom limite 90 minút.

          Súťaž prebieha online – žiaci dostávajú zadania úloh a odosielajú ich riešenia prostredníctvom PC pripojeného na webovú stránku organizátora súťaže v stanovenom časovom limite. Prihlásené tímy môžu začať súťaž kedykoľvek vo vyššie uvedenom časovom rozmedzí. Organizačne súťaž zabezpečuje a za regulérnosť jej priebehu zodpovedá supervízor – zvyčajne vyučujúci matematiky danej školy. Práce súťažiacich tímov sú centrálne vyhodnocované organizátormi súťaže a výsledky budú zverejnené na ich webovej stránke po 1. máji 2018.

          RNDr. Anna Zubáková


          Matematický klokan

          Dňa 19.03.2018 sa na Slovensku uskutočnil 21. ročník medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan. Už tradične sa do nej zapojili aj žiaci našej školy.

          V tomto ročníku súťažilo 20 žiakov v kategórii Kadet O12 (žiaci 1.-2. ročníkov odborných škôl) a 16 žiakov v kategórii Junior O34 (žiaci 3.-4. ročníkov odborných škôl). Všetci riešili v časovom limite 60 minút 24 úloh, pri riešení ktorých majú možnosť používať aj kalkulačku (pokiaľ nie je súčasťou mobilného telefónu). Žiadne iné pomôcky na uľahčenie výpočtov povolené nie sú. Všetky úlohy sú zadelené do troch úrovní náročnosti (po 8 úloh v každej z nich). Zakódované riešenia žiakov boli zaslané organizátorovi, ktorý zverejnení správne riešenia a celkové vyhodnotenie súťaže 9. apríla 2018 na svojej webovej stránke.

          RNDr. Anna Zubáková


          LaBáK 2018

          Vo  februári 2018 sa časť žiakov prvých a druhých ročníkov našej školy zapojila do multidisciplinárneho online seminára LaBáK v kategórii B (jednotlivci, žiaci prvých a druhých ročníkov stredných škôl).

          Táto celoslovenská online súťaž je určená na podporu neformálneho vzdelávania žiakov rôznych vekových kategórií. Prebieha pod záštitou organizácie AVAMET (Asociácia pre mládež, vedu a techniku). V jednom školskom roku je zúčastneným žiakom (v každom zo štyroch kôl) zadaných päť rôznych úloh, ktoré tematicky spájajú všetky prírodovedné predmety (MAT, FYZ, CHE, BIOL, geovedy, environmentalistiku) do jedného celku. Forma zadaných úloh je rôzna (interaktívne pracovné listy, výpočtové aj praktické úlohy, ...). Riešitelia tak musia predviesť nielen svoje teoretické vedomosti, ale aj praktické (manuálne) zručnosti, vrátane nadobudnutých zručností pri práci s PC a internetom.  Musia uplatniť svoju vynaliezavosť a tvorivo využívať rôzne informácie.

          Cieľom súťaže je naučiť riešiteľov navzájom prepájať teoretické vedomosti získané v rámci formálnej výučby rôznych prírodovedných predmetov v danom stupni štúdia (prírodovedná gramotnosť), efektívne vyhľadávať potrebné informácie z rôznych médií a aktívne s nimi pracovať (mediálna gramotnosť), kriticky hodnotiť ich obsah - vedieť ho kreatívnym spôsobom využiť (rozvoj kritického a tvorivého myslenia). Realizáciou zadaných experimentov podnietiť rozvoj praktických zručností žiakov  (technická gramotnosť) a skúmaním nových zdrojov informácií rozšíriťich všeobecný rozhľad.

          RNDr. Anna Zubáková


          FINANČNÁ OLYMPIÁDA

          Vyhodnotenie 1. kola Finančnej olympiády

          Finančná olympiáda je celoslovenská finančno-vedomostná súťaž pozostávajúca z troch kôl. Umožní každému študentovi ktorejkoľvek strednej školy otestovať sa a tak posúdiť úroveň svojej finančnej gramotnosti.

          Má tri kolá. Prvé kolo je otvorené pre ktoréhokoľvek žiaka, ktorý v limite 40 minút vyrieši 20 úloh. Úlohy sú z oblasti finančnej matematiky, hospodárenia, finančných produktov a finančného trhu. Test je po ukončení automaticky vyhodnotený a žiak sa má právo rozhodnúť, či sa s dosiahnutým výsledkom chce prihlásiť do druhého kola. V našej škole žiaci 2. – 4. ročníkov riešili úlohy prvého kola v novembri a decembri 2017. Z tých žiakov, ktorí sa so svojimi výsledkami uchádzali o postup do druhého kola (uzavreté kolo – je tu zaradených 500 najlepších žiakov z celého Slovenska) boli vybratí aj traja žiaci z našej školy. Zoznam všetkých postupujúcich je k nahliadnutiu na odkaze https://www.financnaolympiada.sk/i-kolo/vysledky .

          Postupujúcim žiakom z našej školy držíme palce a prajeme dosiahnuť aspoň toľko bodov v druhom (uzavretom on-line) kole, koľko im zabezpečí  postup do tretieho (prezenčného) kola súťaže.

          RNDr. Anna Zubáková



          FINANČNÁ OLYMPIÁDA

          Finančná olympiáda je celoslovenská finančno-vedomostná súťaž, ktorá umožňuje každému študentovi ktorejkoľvek strednej školy otestovať sa a tak posúdiť úroveň svojej finančnej gramotnosti.

          Má tri kolá. Prvé dve kolá majú on-line formu – žiaci riešia testy v stanovenom limite na akomkoľvek médiu pripojenom na internet. Prvé kolo je otvorené pre ktoréhokoľvek žiaka, ktorý v limite 40 minút vyrieši 20 úloh. Úlohy sú z oblasti finančnej matematiky, hospodárenia, finančných produktov a finančného trhu. Test je po ukončení automaticky vyhodnotený a žiak sa má právo rozhodnúť, či sa s dosiahnutým výsledkom chce prihlásiť do druhého kola. Druhé kolo je uzavreté, zúčastní sa ho z celého Slovenska len 500 najúspešnejších žiakov z prvého kola. Bude prebiehať v mesiacoch február – marec 2018. Tretie kolo (finále) je organizované pre úzky okruh víťazov druhého kola prezenčnou formou v Bratislave v apríli 2018.  

          V našej škole žiaci 2. – 4. ročníkov riešili úlohy prvého kola v novembri a decembri 2017. Najvyšší možný počet 20 bodov získal Andrej Ivanič z 3.C triedy, na 19 bodov napísal test Matúš Gajdoš a Erik Fukács – obaja z 3.C triedy a 18 bodov mal z testu Dominik Moravčík zo 4.D triedy. S napätím očakávame, ktorý z týchto žiakov sa prebojuje do druhého kola. Pokiaľ má ešte nejaký žiak z našej školy záujem riešiť úlohy prvého kola, môže tak urobiť individuálne (z domu) na centrálnej stránke súťaže do 22.01.2018, kedy bude prvé kolo oficiálne uzavreté.

          Výsledky žiakov z testu boli ohodnotené aj v rámci výučby matematiky známkou (percentuálny prepočet dosiahnutého bodového hodnotenia), ktorú si žiak mohol (aj nemusel) dať zapísať. Žiak sa rozhodol na základe svojho bodového hodnotenia v prvom kole. Žiaci, ktorí dokázali že vedia používať nadobudnuté matematické vedomosti  pri riešení úloh z oblastí finančníctva si tak mohli čiastočne vylepšiť známku z matematiky. Všetci žiaci, ktorí aktívne pracovali (riešili jednotlivé testové položky) si zároveň upevnili vedomosti z ekonomiky, získali nové poznatky z tejto oblasti a aj si rozšírili svoj všeobecný rozhľad.  

           

          RNDr. Anna Zubáková


          Junior freshhh

                Žiaci našej školy sa prvý krát zapojili do celoslovenskej súťažnej hry stredoškolákov Junior Freshhh. Súťaž má dve časti. Prvou je on-line kolo počas ktorého riešia trojčlenné súťažné tímy priamo v on-line systéme 12 úloh z prírodných vied a matematiky. Druhou časťou je finále, do ktorého postúpi 5 najlepších tímov z celého Slovenska. Táto časť je realizovaná prezenčnou formou v Bratislave.

                On-line kolo prebiehalo v čase od 9.11.2017 do 22.11.2017. Z našej školy v ňom súťažilo 16 tímov zostavených zo žiakov prvých až štvrtých ročníkov. Náš najúspešnejší tím súťažil pod menom „Antituci“. Tvorili ho žiaci 4.D triedy Tomáš Horváth, Marek Mišt a Richard Tóth. Druhý bol tím „Fittuci“ – žiaci Marcus Oravec, František Puškáš, Michal Havlík taktiež zo 4.D triedy. V tíme „MIRISHMAN“, ktorý sa umiestnil na treťom mieste, boli žiaci 3.C triedy Roman Farkas, Miroslav Chmelo a Richard Král.

                Práca všetkých súťažiacich, ktorí sa zapojili do on-line kola, bola ohodnotená aj v rámci výučby matematiky. Výsledok hodnotenia bol primeraný úspešnosti súťažného tímu v tejto časti súťaže

           

          RNDr. Anna Zubáková


          Súťaž v čitateľskej gramotnosti

               V rámci aktivít podporujúcich vzťah ku knihe, prebehla dňa 16. 11. 2017 súťaž v čitateľskej gramotnosti, na ktorej sa zúčastnili žiaci prvých a druhých ročníkov. Študenti mali možnosť uplatniť svoje čitateľské a komunikačné schopnosti.

          Výsledky súťaže:

          1. miesto       Miroslav Kožurko     I. B

          2. miesto       Róbert Vrtík             II. C

          3. miesto       Peter Bachan          II. B

                                Filip Polakovič         II. C 

             


          Návšteva múzea SNP

               Dňa 9. 11. 2017 sa študenti všetkých ročníkov zúčastnili na prehliadke Pamätníka SNP. Žiaci sa na
          začiatku rozdelili do dvoch skupín podľa ročníkov. Prvej skupine bol pustený film so zameraním na
          skutky a zmýšľanie A. Hitlera, B. Mussoliniho a iných, zatiaľ čo druhá skupina bola na expozícii
          s lektorom, ktorý im prezentoval a rozprával o každom období vojny – od roku 1918 do roku 1964.
          Expozícia sa delila na trinásť tematických celkov. Súčasťou každého celku boli k dispozícii panely
          s mapkami a stručnými zhrnutiami z daného obdobia, krátke dokumentárne filmy i vitríny s rôznymi
          exponátmi od zbraní, propagačných plagátov až po oblečenie.

               

          Viktória Huďanová

          žiačka I.B triedy


          Svetový deń duševného zdravia

               Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia bola pre žiakov prvých ročníkov zorganizované interaktívna beseda zameraná na vyzdvihnutie duševného zdravia a psychohygieny.

          Výchovno-vzdelávacie aktivity

          Kruh dôvery

          Žiaci sedeli v kruhu a nahlas vyjadrovali svoje názory súvisiace s danou problematikou. Napríklad ,,Ako sa správa človek, ktorý prežíva duševnú pohodu?" ,,Akým spôsobom sa prejevujú  poruchy správania v škole, na verejnosti?"Žiaci hovorili o strachu z trestu za klamstvo, záškoláctvo...

          Modelová situácia - poruchy správania

          Žiaci vytvorili 3 trojice tvoriace rodinu: otec, mama a dieťa. Úlohou rodiny bolo riešiť problém klamstva a záškoláctva ich dospievajúceho dieťaťa.Na prvé miesto sa dostala dobrá komunikácia, v ktorej by malo prevládať povzbudenie, empatia, dialóg.

          Vyjadrenie pocitov

          Žiak dostal prázdnu kartičku, na ktorú mal namaľovať tvár vystihujúcu jeho pocity. Prevládal pocit radosti, šťastia, ale niektorí vyjadrili aj pocit smútku, neistoty,ba dokonca nahnevanosti.

                                                                                                                                                              D. Gajňáková

                                                                                                                                                               organizátorka besedy


          Autosalón Nitra 2017

               Výstava Autosalón Nitra 2017 poskytla úžasný kultúrny, technický a spoločenský zážitok pre našich študentov. Tejto exkurzie sa zúčastnili študenti 2.B triedy so svojím triednym učiteľom Ing. Sergejom Kováčikom, ktorý je už stálicou tejto udalosti. Ďalej študenti 4.A a 3.A triedy s ich majstrami odborného výcviku Bc. Petrom Kozárikom, Bc. Jozefom Srnkom a Mgr. Jozefom Novákom, ktorý aj zabezpečil kvalitnú fotodokumentáciu tejto udalosti. Študenti boli konfrontovaní s najnovšími úžitkovými modelmi osobných automobilov značky Škoda, Citroen, Peugeot, Volkswagen, Hyundai, KIA, Nissan, Seat, Jaguár, Dacia a Renault. Ako aj so značkami kvalitných prívesov a návesov ku nákladným osobným automobilom. Rovnako boli atraktívne značky veteránov. V neposlednom rade rešpekt a veľký záujem vzbudzovali aj krásne hostesky, ktoré priťahovali pozornosť vďačného publika bez ohľadu na vekovú kategóriu návštevníka! Študenti si skvalitnili svoje vedomosti z oblasti materiálneho a technického zabezpečenia automobilu. Ako aj prevádzkových nákladov a možnosti použitia daného modelu v praxi. Celkové hodnotenie tejto exkurzie zo strany študentov je veľmi pozitívne pretože prispelo k celkovému odbornému rastu študentov našej školy. Za bezproblémový priebeh celej exkurzie vyslovujem poďakovanie mojím kolegom a študentom, ktorí preukázali profesionálny prístup a odborný nadhľad. 

          Fotky z podujatia si môžete pozrieť TU

           


          Divadelné predstavenie Denník Anny Frankovej

          Divadelné predstavenie Denník Anny Frankovej, zamerané na tému holokaustu a 2. svetovej vojny, navštívili dňa 6.7.2017 žiaci druhých ročníkov so svojimi vyučujúcimi občianskej náuky a etickej výchovy v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. Predstavenie študentov nesmierne očarilo, chytilo za srdce a zanechalo v nich hlboký dojem. Predstavenie sledovali pozorne s napätím. Zaujal ich výkon hercov, ktorí s ľahkosťou striedali fantáziu, humor i scénické prekvapenia.

          Reakcia žiaka:

          V následnej besede na hodine občianskej náuky jeden zo žiakov povedal: ,,Do divadla chodievam len veľmi málo, ale toto predstavenie ma skutočne dostalo."

          PeaDr. A. Budinská

          Mgr. D. Gajňáková


          Juniorské dni remesiel 2016

          V dňoch 10. až 11. novembra 2016 sa v Bratislave uskutočnili Juniorské dni remesiel, alebo Festival šikovných. Presne takto nazval Štátny inštitút odborného vzdelávania pestrú paletu podujatí, ktoré do bratislavskej Incheby prilákali žiakov, učiteľov a školy zo Slovenska aj zo zahraničia. Tohto podujatia sme sa zúčastnili aj my. Tento rok sa konal 25. ročník výstavy Juvyr – prezentácii tvorivých pracovísk a remesiel. Zúčastnili sme sa ho ako jediná škola z Banskej Bystrice a okolia. Výstavy sa zúčasnili dvaja zamestnanci – Bc. Marek Makóni a Mgr. Michal Mikita a dvaja žiaci II.C triedy – Roman Farkas a Jakub Novotný.

           

          Vo svojom pracovisku sme prezentovali všetky študijných a učebné odbory celej našej školy a podporili sme tak profesijnú orientáciu žiakov základných škôl na odborné vzdelávanie. Záujem účastníkov výstavy o náš výstavný stánok bol aj vďaka pestrej palete elektrotechnických výrobkov, ktoré si môžete pozrieť aj na priložených fotografiách. Okrem žiakov sme sa tam stretli aj s inými učiteľmi elektrotechnických škôl celého Slovenska a diskutovali sme navzájom o najnovších trendoch a spôsoboch výučby.

                   

          viac fotografií nájdete TU


          Prezentácia školy v SC Europa Banská Bystrica

          Naša škola prezentovala svoje odbory a možnosti štúdia širokej verejnosti v nákupnom centre SC Europa Banská Bystrica. Každý návštevník mal možnosť získať všetky potrebné informácie o štúdiu, o možnostiach uplatnenia absolventov v praxi a o výhodách, ktoré žiakom počas štúdia poskytujeme. Lukratívnosť štúdia podčiarkli aj jednotlivé učebné zariadenia, pomôcky a študenti, ktorí názorne predvádzali svoje vedomosti a zručnosti získané na tejto škole vďaka kvalitným pedagogickým zamestnancom. Vydarená akcia prilákala nielen množstvo záujemcov o štúdium, ale aj nadšencov vedy a techniky.

                

          viac fotografií TU


          Stužková slávnosť 4. A triedy

          Dňa 4. decembra 2015 sa uskutočnila  stužková slávnosť 4. A triedy v hoteli Dixon v Banskej Bystrici. V strede pozvaných hostí boli pán riaditeľ školy Ing. Ján Žuffa, pán zástupca riaditeľa  Mgr. František Elias, triedny učiteľ Ing. Sergej Kováčik, členovia pedagogického zboru a rodičia žiakov. Za  rodičov vystúpila  s príspevkom pani Hurňanská. Na  slávnosti bolo takmer 80 hostí, čo znamenalo veľmi dobrú atmosféru a zábavu až do rána  nasledujúceho dňa. Stužková slávnosť prebiehala  podľa  naplánovaného scenára - oficiálna  očasť s otvorením, príhovormi a odovzdaním zelených stužiek triednym učiteľom. A následne  už prebiehal voľný program a zábava až do ranných hodín. Stužková prebehla  podľa  plánu a všetci sme sa príjemne  zabavili. 

              

          viac fotografií TU


          Vianočná akadémia

          Vianočná akadémia sa tento rok niesla v znamení vianočných tradícií a ľudovej muziky. Pripravila ju PaedDr. Budinská spolu so žiakmi Majkou Fedorovou a Patrikom Prasličkom. Ich rozprávanie o Vianociach bolo doplnené ľudovou hudbou Martina Krnáčika, Petra Škodu, na heligónovej harmonike hral Patrik Matušov a spieval Peter Kolibrík. Talentovaní žiaci nám vytvorili príjemnú vianočnú atmosféru. Ďakujeme.

          viac fotografií níjdete TU


          Prezentácia školy na verejnosti

          V rámci akcie „Školy odborne“ a „Podpora profesijnej orientácie žiakov na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozoj pracovných zručností a práca s talentmi“, korá sa konala na ZŠ Spojovej v Banskej Bystrici sme pripravili a zrealizovali propagáciu našej školy. Žiaci 8. a 9. ročníka sa mohli oboznámiť s možnosťami výberu študijných a učebných odborov  na našej škole a zároveň si vyskúšať prácu v tvorivých dielňach, ktorá by sa mohla stať súčasťou ich prípravy na povolanie.

                

          viac fotografií TU


          Rekonštrukcia učební

          Naša škola v rámci vlastných zdrojov financovala rekonštrukciu niektorých učební. Nové stierky, lampy, laminátová podlaha a nové lavice spríjemnia žiakom ich štúdium, preto budeme v tomto trende naďalej pokračovať.