• Víťazstvo na celoštátnom kole súťaže ZENIT 2023

V uplynulom týždni vyvrcholil celoštátnym kolom 39. ročník súťaže ZENIT v elektronike a programovaní a 23. ročník súťaže ZENIT v strojárstve (viac na https://siov.sk/sutaze/zenit). Súťažilo sa v niekoľkých kategóriách, naša škola mala svojich zástupcov v kategóriách Elektronika a Strojárstvo . Ako po minulé roky, aj tento sa naši žiaci vo veľkej konkurencii žiakov prevažne zo stredných priemyselných škôl dokázali popasovať s náročnými úlohami a získať popredné miesta.

Kategória "Strojárstvo"

Miestom konania súťaže bola SOŠ Technická sídliaca na Vranovskej ul. V Bratislave, ktorá pripravuje svojich študentov výlučne v strojárskych odboroch a študijnom odbore Zlatník-klenotník. Súťaž má štyri podkategórie:  A - konštruovanie (určenú pre Stredné priemyselné školy), C - CNC programovanie, S - strojové obrábanie a R – ručná výroba, tento rok sme mali zastúpenie len v kategórii C.

Prvý deň súťaže zahŕňal prednášku a prehliadku školy, ktorá má veľké priestory s dvomi strojárskymi a jednou zlatníckou dielňou, po ktorej nasledovala teoretická časť súťaže  -  test odborných vedomostí vytvorený v programe Alf. Na druhý deň súťaže pokračovala od skorého rána prácou na vypracovaní zadania, ktorého obsahom je návrh technológií obrábania, návrh a výpočty rezných podmienok, no najmä vytvorenie CNC programu podľa technického výkresu a jeho simulácia. Zadania, či už v CNC frézovaní tak aj v CNC sústružení, boli ako obyčajne náročné a pri vypracovávaní riešenia rozhodovali okrem odborných znalostí taktiež tvorivosť, logika a presnosť a precíznosť riešenia, pričom značnou mierou sa na úspešnosti podieľa aj zručnosť ovládania riadiaceho systému (či je to Sinumerik, Fanuc, Heidenhain, alebo iný), s ktorým súťažiaci pracuje.

Náš súťažiaci - žiak IV.C  Viktor Hlinka, obsadil v tejto kategórii prvé miesto, čím dokázal sebe, súťažiacim a odbornej porote, že patrí medzi slovenskú špičku vo svojom odbore a že hodiny tvrdej prípravy a riešení náročných tréningových zadaní, ktoré vypracovávajú žiaci v rámci vyučovacích hodín nie sú zbytočné. Výhra je odmenou za tvrdú prácu nielen tesne pred súťažou, ale za celé štyri roky práce na svojom odbornom raste a je dôkazom toho, že poctivá príprava a občas troška šťastia prinášajú úspechy, na ktoré môžeme byť všetci hrdí.  Viktorovi srdečne gratulujeme, ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov aj v budúcnosti.

Kategória "Elektronika"

Na mieste, kde sa stretávajú najlepší z najlepších, nie všetci uspejú. Nájde sa však niekoľko súťažiacich, ktorí zvládnu aj veľmi náročné zadania. Kvôli týmto niekoľkým úspešným žiakom sa garant tejto kategórie, uznávaný vedec zo švajčiarskeho CERN-u, doc. Valúch, podľa vlastných slov rozhodol, že bude náročnosť súťaže každým rokom zvyšovať. V uplynulom 39. ročníku bol radikálny posun pomyselnej latky nanajvýš zrejmý.

Hneď v prvý deň súťaž začala dvojhodinovou prednáškou "Impulzné obvody pre konverziu energie", od začiatku do konca boli premietané grafy, vzorce a náročné výpočty z oblasti indukcie - súťažiaci mohli zažiť učebnicovú ukážku vysokoškolskej prednášky. Na druhý deň sa žiaci dozvedeli, čo bude predmetom ich práce. Museli vyriešiť tzv. komplexný projekt, vypočítať parametre jednotlivých súčiastok a obvodov, to všetko v danom časovom limite. Poobede súťaž pokračovala návrhom plošného spoja. Tretí deň začínal teoretickým testom s 30. otázkami. Súťaž pokračovala samotnou výrobou dosiek plošného spoja, osadzovaním súčiastok a oživovaním obvodu. Posledný deň, ešte pred ukončením Zenitu, žiaci absolvovali pútavú exkurziu v úspešnej slovenskej spoločnosti Photoneo.

Veľkým finále bolo slávnostné vyhodnotenie celoštátnej súťaže, kde sme sa už po niekoľký krát presvedčili o vysokej odbornosti a zručnosti žiakov našej školy. Z pomedzi desiatok súťažiacich vo svojej kategórii obhájil žiak III.B Lukáš Krčmárik štvrté miesto a žiak II.B Nicolas Faraga ôsme miesto. Obaja dokázali predbehnúť aj svojich rovesníkov z renomovaných priemyselných elektrotechnických škôl. Lukášovi a Nicolasovi týmto srdečne gratulujeme, ďakujeme za statočnú reprezentáciu našej školy, za ich snahu a za hromadu hodín, ktoré dobrovoľne strávili učením a praktickou prípravou. Prajeme Vám ešte veľa ďalších úspechov!

Fakty:

- miesto konania: SPŠ elektrotechnická, Hálova 16, Bratislava
          - termín konania: 20.-23.2.2023
          - názov súťažného výrobku: MPPT menič k solárnemu panelu, nabíjač akumulátorov, sínusový menič 230V~/630VA
          - zadania a všetky podrobnosti kategórie elektro: https://dvaluch.web.cern.ch/zenit/
          - spoločnosť Photoneo: www.photoneo.com

Na záver dovoľte mimoriadnu informáciu - nasledujúci jubilejný 40. ročník celoštátneho kola súťaže ZENIT v roku 2024 sa bude konať práve na našej  SOŠ Elektrotechnickej v Banskej Bystrici.

Lenka Ružová a Martin Petrov